No 23. marta līdz 22. maijam visā Latvijā norisinājās akcija "Atpakaļ uz skolu”. Tās laikā ES institūciju darbinieki, valsts amatpersonas, NVO pārstāvji un citi Eiropas Savienības (ES) jautājumu eksperti devās uz skolām, lai ar jauniešiem dalītos savās zināšanās un darba pieredzē par ES. 

Akcijas ietvaros  notika vairāk nekā 200 vizītes Rīgas un Latvijas skolās, kopumā ES lietu ekspertiem tiekoties ar vairāk nekā desmit tūkstošiem skolēnu un studentu. Visvairāk vizīšu norisinājās nedēļā no 5. līdz 8. maijam, šādā veidā atzīmējot 9. maiju – Eiropas dienu Latvijas skolās.

Akcijā „Atpakaļ uz skolu 2015” piedalījās 150 ES lietu eksperti no gandrīz 30 dažādām institūcijām un organizācijām. Skolās viesojās Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā un Eiropas Komisijas ģenerāldirektorātu darbinieki, Eiropas Parlamenta Informācijas biroja Latvijā, Fiskālās disciplīnas padomes, Pārresoru koordinācijas centra, Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē sekretariāta, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras, Valsts ieņēmumu dienesta, Latvijas Republikas Saeimas, Valsts probācijas dienesta, jaunatnes organizācijas „Klubs „Māja” – jaunatne vienotai Eiropai”, biedrības „Eiropas Kustība Latvijā” un Valsts  policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Valmieras iecirkņa darbinieki. Piedalījās arī Ārlietu, Tieslietu, Ekonomikas, Kultūras, Aizsardzības un Finanšu ministriju eksperti. Akcijā iesaistījās arī vairāki ārvalstu pārstāvji - Lietuvas Republikas vēstnieks Latvijā, Vācijas Federatīvās Republikas vēstniece Latvijā, Eiropas Elektronisko sakaru regulatoru iestādes (BEREC) eksperti un Polijas Republikas vēstniece Latvijā. 

Šogad akcijas ietvaros, papildu ekspertu individuālajām vizītēm skolās, Latvijas pilsētas un skolas apciemoja mobilais ekspresis „Atpakaļ uz skolu” - īpaši sagatavota izziņas platforma. Ekspresis viesojās vairāk nekā 15 skolās un publiskos pasākumos Aizkrauklē, Daugavpilī, Lielvārdē, Ogrē, Ikšķilē, Talsos, Stendē, Liepājā, Valmierā un Kuldīgā, kā arī Rīgā un Jelgavā, kur aktivitātes tika papildinātas ar īpašu 9. maija Eiropas dienas programmu.

Novērtējot skolēnu viedokli par akcijas norisi, jaunieši tika aicināti veidot rakstus skolas un vietējiem medijiem par ekspertu vizītēm. Šajā konkursā pārsteiguma balvas saņēma Madara Marga, Anna Elīza Drele, Linda Rundāne no Rēzeknes 1.vidusskolas; Katrīna Zorkina no Līvānu 1.vidusskolas; Lelde Maija Līce no Rīgas 45. vidusskolas; Zanda Šoldre no Preiļu 2.vidusskolas un Rūta Baranovska no Ērgļu vidusskolas. Pārsteiguma balvas saņēma arī 10 mediji, kas paši veidojuši oriģinālas publikācijas/sižetus par akciju „Atpakaļ uz skolu 2015”: „Staburags”, „Daugavas balss”, „Talsi.lv”, „Talsu televīzija”, „Daugavpils ziņas gorod.lv”, „TV3”, „Jelgavas vēstnesis”, „Zemgales ziņas”, „Zemgale”, „Valmieras Ziņas”.

Akcijas „Atpakaļ uz skolu” mērķis ir tuvināt ES institūcijas jaunajai paaudzei un sniegt skolēniem unikālu iespēju pārrunāt ES jautājumus ar cilvēkiem, kuri ikdienā saskaras ar dažādām ES politikas jomām. Šo iniciatīvu 2007. gadā uzsāka Vācija, kas tajā laikā bija prezidējošā valsts Eiropas Savienības Padomē. Akcija vainagojās panākumiem un jau 2008. gadā tā pirmo reizi tika īstenota arī Latvijā. 

 

Akciju „Atpakaļ uz skolu 2015” rīkoja Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā sadarbība ar  jaunatnes organizāciju „Klubs „Māja” – jaunatne vienotai Eiropai” un biedrību „Eiropas Kustība Latvijā”. Papildu informācija par akcijas norisi http://esmaja.lv/atpakal_uz_skolu