20 jaunieši pārstāvēja Klubs "Māja" Jaunatnes dienās 2016 (European Youth Event 2016) Eiropas parlamentā Strasbūrā, Francijā. Kā mums veicās -  lasi tālāk!


"Tas brīdis bija klāt! Saulainā un satraukuma pilnā 18. maija pēcpusdiena bija sagaidīta! Priekšā gaidīja nedēļu ilgais brauciens autobusā uz EP Strasbūrā, Francijā ar pavisam nepazīstamiem un svešiem cilvēkiem. Lai arī kompānija bija nezināma, izņemot Ilvu, kuru pazīstu jau no bērna kājas, tas mulsumu neradīja, un iekāpjot autobusā, uzreiz sākām draudzīgi komunicēt un nodevāmies azartspēlēm, t.i., kārtīm. Visi bija prieka pilni, smaidīgi, enerģiski, ko gan īsti nevarēja teikt 24. maija rītā – dienā, kad atgriezāmies Rīgā no tripiņa pa pasauli.

Agrs 20. maija rīts. Apstājāmies kādā ēdināšanas vietā netālu no Strasbūras, kur pārvērtām sevi no alu cilvēkiem par mūsdienīgiem un solīdiem jauniešiem no Latvijas un turpinājām ceļu uz EP.

Reģistrēšanās, drošības pārbaudes un “ballīte” varēja sākties!

Lai arī EP biju bijusi jau 2010. gadā, šis brauciens bija pavisam citādāks, ar jaunu pieredzi, redzējumu uz dažādām lietām un piedzīvojumiem.

Cepuri nost (ja būtu, noņemtu) organizatoru priekšā, kas veidoja EYE 2016. Īsti nezinu, kā bija pagājušajā reizē, bet šajā tiešām bija padomāts par katru tā dalībnieku, lai viņš būtu informēts par visām aktivitātēm, kas notiek jauniešu pilsētiņas teritorijā, kā arī pašā parlamentā. Rokasgrāmatas, bukletiņi lieti noderēja, lai nepazustu cilvēku pūļos, lai gan gāja jau visādi. Pirmajā festivāla dienā bija problēmas atrast savas nodarbības vietu “Boat”. Galu galā izrādījās, ka vieta un laiks tika mainīta, kas arī radīja sarežģījumus atrast jaunās telpas aktivitātei. Arī brīvprātīgie sākumā labi nopūlējās, lai to atrastu. Bet viss beidzās pozitīvi!

Cepums arī mūsu grupas vadītājai Zein Kubulin, kas uzņēmās visas organizatoriskās lietas un aizveda, atveda mūs sveikus un veselus atpakaļ. Nu gandrīz sveikus un veselus..tā ķīniešu mantkārīgā ārste vienkārši tāpat vien iemaldījās Ibiz hotelī.

 


Nedaudz par pašām nodarbībām - “Documentary. Sand in the clowns” - savdabīga filma par klauniem, kā viņi braukā uz dažādām katastrofu vietām un veido tādus kā seminārus (workshop) un palīdz saliedēt konkrētās teritorijas iedzīvotājus (gan pieaugušos, gan bērnus, bet galvenokārt jau jaunāko paaudzi), spēlējot dažādas izturības, uzticības utml. spēles. Spēcīgi lika aizdomāties kāda filmas frāze no bērna: “Are you exhausted?” uz ko klauns atbildēja: “NO!”, turpinot spēlēties un ar visiem ārdīties tālāk, lai arī bija pārguris gan fiziski, gan emocionāli. Ir ļoti grūti laupīt bērniem prieku, kad tu redzi viņu sejās smaidus un dzirdi smieklus, vēl jo vairāk, ja viņi nāk klāt un apskauj.  Nav daudz šādu cilvēku, kas spējīgi ieguldīt sevi visu tam, ko dara.

Dace Paiķena

 


Brauciens, kas notika no 18.maija līdz 24. maijam man paliks atmiņā uz visu mūžu. Tik daudz dažādu notikumu liekas, ka nevar notikt tik īsā laikā.

Mūsu ceļojums sākas ar Berlīni, kura ir ļoti liela un grandioza pilsēta. Domāta laikam īsteni aktīviem cilvēkiem. Maz soliņu, bet daudz cilvēku gados, kas brauc ar velosipēdu!

Mūsu mērķis bija doties uz Strasbūru,  Eiropas parlamentu, uz jauniešu festivālu EYE 2016.  100 dalībnieku no visas Latvijas un 37 citām valstīm piedalījās šajā pasākumā, kas kopā veidoja aptuveni 7 tūkstošus cilvēku. Pasākuma atklāšanas ceremonijā bija akrobāti un daudz visādu interesantu pasākumu, semināru utt. Ļoti lietderīga informācija tika sniegta un bija risinātas jauniešu aktuālās problēmas, kā arī diskutēja politiķi no tādam valstīm kā Francija, Vācija, Īrija un Dānija. Tieši no šīm valstīm bija atbraukuši ciemiņi (politiķi). Augsts līmenis! Drošība bija maksimāla, jo viss notika kā lidostā, jo pat pārbaudes bija tik  augstā līmenī. Pašā Strasbūrā gan jau esmu bijusi no savas skolas kluba "Eiro Sun".

Dana Kucina

 


Kļūstot jau par tradīciju, šogad jau otro reizi norisinājās lielākais Jaunatnes dienu pasākums (European Youth Event - EYE), kas pulcēja 7000 tūkstošus jauniešus un jaunatnes darbiniekus no visas Eiropas.

Pasākuma ietvaros jaunieši izzināja savas iespējas piedalīties nevalstiskajās organizācijās, politikas veidošanā un bija savstarpējās pieredzes apmaiņas un sadarbības attīstības starp jauniešu nevalstiskajām organizācijām pasākums. Festivāla noslēgumā ar krāšņu programmu tika atzīmēta Eiropas brīvprātīga darba 20 gadu jubileja.

Festivāla programma bija īpaši pārdomāta, lai veicinātu jauniešu politisko līdzdalību. Jaunatnes dienu aktivitātes bija veltītas piecām galvenajām tēmām: karš un miers (perspektīvas mieram uz zemes), apātija vai līdzdalība (pretī dinamiskai demokrātijai), izstumtība vai piekļuve (jauniešu bezdarba samazināšana), stagnācija vai inovācijas (nākotnes darbs), sabrukums vai panākumi (pasākumi ilgtspējīgai Eiropai).

Festivālā varēja diskutēt par dažādām ar reliģiju, drošību, veselību, vidi, līdzdalību un citiem jautājumiem, darboties daudzveidīgās radošajās darbnīcās un piedalīties viktorīnās. Daugavpils komanda, kura sastāvēja no trim cilvēkiem pirmajā dienā paspēja piedalīties vairāk nekā 20 aktivitātes un par godu tam dabūja piemiņas festivāla īpašo džemperi ( mēs bijām pirmie no visiem festivāla dalībniekiem, kuri dabūja džemperus) .

Festivāls “EYE 2016” norisinājās Strasbūrā (Francijā) 20. un 21. maijā.

No savas puses gribu pateikt lielo „paldies” festivāla organizatoriem un brīvprātīgiem, Klubam „Māja” un Daugavpils domes izglītības pārvaldes ekspertei projektu jautājumos Evelīnai Balodei par iespēju piedalīties un apgūt jaunas iemaņas.

Jekaterīna Smirnova

 

Paldies brauciena dalībniekiem: Ilgai Vālodzei Ābelei, Germanam Ļebezovam, Līgai Kubuliņai, Georgam Sidoram, Montai Dānielei, Laurai Tiršai, Sabīnei Ščegoļevai, Kristiānai Plātei, Denisam Legzdiņam, Olgai Jasļujaņecai, Danai Ivanovai, Artūram Jānim Krūmiņam, Paulai Ābelei, Jekaterinai Smirnovai, Danai Kucinai, Zanei Vītolai, Mārtiņam Cēsniekam, Ilvai Tučai un Dacei Paiķenai.