eyesyastitresajam

20 jaunieši pārstāvēja Klubs "Māja" Jaunatnes dienās 2016 (European Youth Event 2016) Eiropas parlamentā Strasbūrā, Francijā. Kā mums veicās -  lasi tālāk!


Mazs sapņu piepildījums jeb diskusija, kas pacēla Mani mazliet virs zemes...

Mums katram noteikti ir kāda tēma, ko izdzirdot mums iedegas acis un mēs metamies diskusijā iekšā. Personīgi man viena no šīm tēmām ir jūras bioloģija, kas mani aizrauj jau vairākus gads, tieši tāpēc ,atrodot EYE2016 nodarbību sarakstā diskusiju ar nosaukumu „Splash-protect our oceans!”, es uzreiz pieteicos, un nemaz to nenožēloju.

Diskusiju vadīja Didier Bourguignon, kas strādā Eiropas Parlamenta izpētes centrā par apkārtējās vides pētnieku ( Es biju vēl vienā viņa vadītā nodarbībā, un jāteic, ka viņam tiešām interesēja jauniešu viedoklis). Viņam līdzās diskusiju vadīja Giulia Mo jūras bioloģe noItālijas, Simone Niedemuller no Austrijas un Mirta Smodlaka Tankovic no Horvātijas, kas arī ir jūras bioloģes, bet viņas visas ir specializējušās pilnīgi citos aspektus no šīs nozares, kas diskusiju padarīja vēl interesētāku. Sākumā mēs tikām iepazīstināti ar problēmām un iespējamajām sekām, kas varētu parādīties, dažos gadījumos jau parādās, ja mēs strauji kaut ko nemainīsim, mēs tikām arī iepazīstināti ar plāniem, ko Eiropas Parlaments plāno darīt, lai glābtu jūras ekosistēmas, nodrošinātu, to, ka zivis, ko ēdam nav piesārņotas un nesatur dzīvībai bīstamas vielas, kā arī netiktu pārzvejotas. Labā ziņa ir tāda, ka šī informācija aizņēma tikai 1/3 daļu no visas diskusijas un pārējais laiks tika veltīts jauniešu jautājumiem, kas īstenībā ir retums parasti pēc manas pieredzes 2/3 laika tiek veltīts tikai informācijas nodošanai. Diskusija pati iezīmēja trīs galvenos jautājumus:

1. Kā vides aizsardzību savienot ar ekonomiskajiem aspektiem?
2. Kā mēs varam izbēgt no apļa, kurā mēs tagad esam jeb mēs runājam, ka vajadzētu samazināt plastmasas daudzumu, bet tajā pašā laikā mēs uz galda diskusijas laikā turējām plastmasa pudeles? Mēs izmantojam jaunus materiālus, lai saudzētu vidi, kas ir Bio materiāli, bet nepadomājam par šo materiālu ietekmi un mikroorganismiem utt.
3. Vai mēs vieni, Eiropas Savienība, esam tiešām spējīgi mainīt, uzlabot jūru ekosistēmu stāvokli, ja mēs zinām, ka visi pasaules ūdeņi ir saistīti?

Rezultātā mēs nenonācām pie skaidrām atbildēm uz šiem jautājumiem, jo domas dalījās un diskusijas turpinājās vēl aptuveni 40 minūtes pēc oficiālajām beigām, kad mēs tikām izdzīti no telpas, jo nākamajai diskusijai vajadzēja sākties. Bet, manuprāt, lielākais ieguvums no šīs diskusijas bija nevis, tas, ka aptuveni 70 jaunieši būs izglītotāki jūras bioloģijas jautājumos, bet tas, ka šie 70 jaunieši aizdomājās par aspektiem, par kuriem ikdienā neaizdomājas, ja runā par jūru ekosistēmu aizsardzību, un tad lika lietā savus prātus un piedāvāja savus risinājumus un eksperti uzklausīja, ar pacietību un interesi paskaidroja kā lietas notiek dzīvē, pilnveidoja idejas, ko piedāvāja jaunieši un iedrošināja jauniešus veidot pārmaiņas, runāt par sarežģītām, kompleksām tēmām.


Kristiāna Plāte

 


Tas bija ļoti aizraujošs ‘experience’, kā mēs, jaunieši, tagad sakām. Man bija interesanti uzzināt citu cilvēku domas par aktuālām tēmām un bija iespēja padiskutēt.Tas patiešam bija mans pirmais festivāls,tik grandiozs un apjomīgs,kuru man bija iespēja apmeklēt. Nekad nebiju neredzējusi tik daudz cilvēku no dažādām valstīm vienā vietā vienlaikus, kaut arī pilsētas svētkos laukumā arī pulcējas pusē no pilsētas iedzīvotājiem,bet iespaids ir patiešām cits.

Forši bija sarunāties ar frančiem, jo tad mans pašvērtējums angļu valodas zināšanā stingri pieauga, bet tas netraucēja veidot interesantus un dziļus dialogus par kultūru vai valsts un Eiropu skarošām problēmām. Bet vislabākais bija tas, ka, apspiežot nopietnas problēmas, varēja būt īsti atvērtam un izvirzīt savu viedokli tajā laikā dzerot kafiju kādā no teltīm.Tur visi cilvēki bija dažādi, tāpēc nekas tevi nekritizēja.

Man patika,ka programma bija izveidota tādā veidā, ka ārpus nodarbībām, kurām mēs pieteicāmies,varēja aktīvi vai pasīvi atpūsties, piemēram, palikt ārpus parlamenta ēkas un sauļoties zālē, jo ar laika apstākļiem pārsvarā paveicas,bet laikam arī lietus nevarētu visu sabojāt, jo pat tā augstākas piesardzības pakāpe nebija jūtama un visi jūtas komforti.

Šis brauciens deva ļoti daudz, gan iepazīstināja ar jaunu kultūru, gan ar jauniem cilvēkiem, gan ar jauniem padomiem par mūsu nākotni un kā var ietekmēt to no mūsu puses. Bija ļoti patīkami, ka mani uzaicināja apmeklēt šo festivālu, kurā bija iespēja atrast arī jaunus draugus.

 

Dana Ivanova

 


Kādā trešdienas pēcpusdienā satikās divdesmit jauni un aktīvi jaunieši, lai dotos braucienā uz Strasbūru. Ceļš bija garš, tādēļ vienu dienu izbaudījām arī Berlīnes iecienītākos apskates objektus. Strasbūra sagaidīja mūs ar siltu laiku, transporta streikiem un neaizmirstamiem iespaidiem.

Kopumā EYE2016 pasākumā piedalījās vairāk nekā septiņi tūkstoši jauniešu no Eiropas Savienības valstīm, kuri divas dienas piepildīja Strasbūras ielas ar savu neatkārtojamo dažādību. Strasbūrā bijām nonākuši piektdienā, kad notika reģistrēšanās pasākumam, kā arī atklāšanas ceremonija. Veiksmīgi izstāvējuši garo rindu pie reģistrācijas un ieguvuši savas dzeltenās aprocītes, taisnā ceļā devāmies uz atklāšanas ceremoniju. Pirmais pārbaudījums mūsu piedzīvojumā bija drošības pārbaužu iziešana – to bija daudz un rindas garas. Atklāšanas ceremonija bija īsa, tomēr interesanta, it īpaši atraktīvā franču akrobāta uzstāšanās. Šajā pašā dienā arī sākās mūsu pirmās nodarbības un diskusijas. Man noteikti interesantākā un saistošākā likās jauno uzņēmēju diskusija – ar savu pieredzi dalījās cilvēki no dažādām Eiropas Savienības valstīm. Secinājām, ka daudzās valstīs pastāv ļoti līdzīgas problēmas, kas kavē jauniešu aktīvi iesaistīties uzņēmējdarbībā, realizēt savas idejas. Aktīvi spriedām, kā to varētu mainīt visas Eiropas līmenī. Laiks pagāja ātri un bija jādodas jau uz nākamo nodarbību. Dienas nobeigumā aktīvi ar grupas biedriem apspriedām savus iegūtos iespaidus un pārdomas.

Man bija iespēja arī piedalīties noslēguma ceremonijā, kas notika lielajā Parlamenta zālē, kur strādā arī mūsu deputāti. Uz savas ādas izbaudīju, kā ir klausīties sinhrono tulkojumu austiņās un no vietas izkustināt neiedomājami smagos krēslus. Noslēgumā tika apkopotas neskaitāmas idejas, ko cerams ņems vērā Eiropas Parlamenta deputāti.

Laiks paskrēja nemanot, tādēļ svētdienu veltījām kārtīgai Strasbūras izpētei un pārliecinājāmies par franču neaizmirstamo šarmu. Protams, baudījām arī pasakaini gardos franču kulinārijas izstrādājumus. Vakarā noguruši, tomēr laimīgi devāmies uz savu autobusu, lai dotos uz mīļajām mājām – Latviju.

Līga Kubuliņa

 

Paldies brauciena dalībniekiem: Ilgai Vālodzei Ābelei, Germanam Ļebezovam, Līgai Kubuliņai, Georgam Sidoram, Montai Dānielei, Laurai Tiršai, Sabīnei Ščegoļevai, Kristiānai Plātei, Denisam Legzdiņam, Olgai Jasļujaņecai, Danai Ivanovai, Artūram Jānim Krūmiņam, Paulai Ābelei, Jekaterinai Smirnovai, Danai Kucinai, Zanei Vītolai, Mārtiņam Cēsniekam, Ilvai Tučai un Dacei Paiķenai.